• Wynik konkursu

Kampania zdrowotna „RAK a Zdrowie”, która trwała od 15 października do 31 grudnia 2014 r. Celem tej kampanii było zachęcenie kobiet w wieku 50 – 69 lat z terenu Województwa Podkarpackiego do zgłaszania się na bezpłatne badania mammograficzne w ramach umowy z NFZ. Każda z Pań, która się w tym okresie zgłosiła na badanie mammograficzne do
ZOZ Nr 2 w Rzeszowie mogła uczestniczyć w loterii z nagrodami.

Dzięki wsparciu naszych Sponsorów zostało przygotowane 40 nagród, w tym 3 nagrody będące badaniami z zakresu obciążenia genetycznego raka piersi i jajnika (BRCA1).

W wyniku akcji „RAK a Zdrowie”, w okresie od 15.10 – 31.12.2014 r. przebadało się 562 kobiety. Z tej grupy kobiet chęć uczestniczenia w loterii zgłosiło 445 Pań. Najwięcej kobiet pochodziło z Rzeszowa (101 kobiet), Sokołowa Młp. (19 kobiet), Zaczernia (17 kobiet), Bratkowic (13). Oprócz tego do konkursu zgłosiły się mieszkanki innych powiatów Województwa Podkarpackiego: Lubaczowskiego, Łańcuckiego, Jasielskiego, Krośnieńskiego, Leżeńskiego, Ropczycko-Sędziszowskiego, Kolbuszowskiego.

W porównaniu do tego samego okresu (15.10 – 31.12. 2013 r.) liczba kobiet które się zgłosiły na badania mammograficzne wynosiła 305 Pań. Tym samym dzięki konkursowi notujemy wzrost zgłoszeń kobiet na badania mammograficzne.

Na 562 kobiety przebadane w ZOZ Nr 2 w Rzeszowie 34 kobiety zostały skierowane na dalszą diagnostykę. Zmiany łagodne wykryto u 25 Pań. 3 panie wygrały również badania genetyczne z zakresu obciążenia genetycznego raka piersi i jajnika (BRCA 1).

Nagrody wygrały: Pani Grażyna Depa – odkurzacz DOT ZELMER (nagroda główna); Pani Maria Kowalska – aparat fotograficzny COOLPIX L29 firmy NIKON; Pani Katarzyna Fornal – 12 elementowy zestaw garnków; Pani Elżbieta Grendysa – mikser z zestawem akcesoriów marki ZELMER; Pani Henryka Piątek – żelazko parowe SENSIXX marki Bosch; Pani Zofia Micał – blender ręczny marki ZELMER; Pani Danuta Guzik – formę do pieczenia ERNESTO; Panie Alina Nowak, Dorota Tracz, Maria Targosz – badanie w kierunku genetycznej predyspozycji do raka piersi i jajnika (BRCA1); Panie Elżbieta Kołodziej, Józefa Bogdan, Maria Lepianka, Kazimiera Mac, Helena Kołodziej, Stanisława Musiał, Zofia Bembenek, Alicja Prokopowicz, Katarzyna Rzeszutek, Krystyna Pustelak – zestawy kosmetyków INGLOT; Panie Danuta Mitał, Maria Książek, Halina Peszko – patelnie marki TEFAL; Panie Aleksandra Kuśnierz, Grażyna Cybulska, Barbara Fuglewicz – zestawy kosmetyków; Panie Stanisława Szczoczarz, Elżbieta Dudek, Małgorzata Rębisz, Krystyna Słupek, Stanisława Różańska – podwójne bilety do Multikina; Pani Helena Piętowska – dzbanek filtrujący z manualnym indykatorem DAFI; Panie Janina Ożóg, Kazimiera Bereś, Halina Szpunar – komplety pościeli DAISY; Panie Małgorzata Słupczyńska, Halina Pustelak – komplet pościeli SISKA; Pani Alicja Trojanowska – kołdra KRONBORG DENMARK; Panie Maria Błońska, Maria Szeremeta – poduszki ortopedyczne WELL PUR CONTOUR.

 http://www.rakazdrowie.pl/?page_id=9 DSCF2856 DSCF2855 DSCF2852 DSCF2850 DSCF2846 DSCF2836

 

 

 • Profilaktyka raka piersi i raka szyjki macicy wśród kobiet

Od 2014 roku ZOZ Nr 2 w Rzeszowie aktywnie działa w zakresie profilaktyki raka piersi i szyjki macicy poprzez różnego rodzaju akcje, tj. :

 • Akcja „Dzień Kobiet 2014” – od 7 marca 2014 r. do 31 maja 2014 roku została zorganizowana na szeroką skalę kampania zachęcająca kobiety w wieku 50 – 69 lat do bezpłatnych badań mammograficznych. W ramach działań oprócz dystrybucji zaproszeń na badania mammograficzne Panie otrzymywały również zaproszenia na bezpłatne badania z zakresu spirometrii i badań laboratoryjnych (morfologia, glukoza, cholesterol całkowity) oraz tomografię oczną OCT.

http://www.tvp.pl/tvp-regionalna/aktualnosci/zdrowie/profilaktyczne-badania-dobrym-prezentem-na-dzien-kobiet/14297776

 • Cykl Letnich Pikników w Powiecie Rzeszowskim w Boguchwale (Dzień Dziecka, Dni Boguchwały) i Błażowej (Dni Błażowej)

 

 • Edukacja młodzieży w gimnazjach i szkołach średnich z zakresu raka szyjki macicy i raka piersi

Od kwietnia 2014 ZOZ Nr 2 w Rzeszowie współpracuje z Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym  Programy Profilaktyczne Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Współpraca ta polega na organizowaniu w szkołach które są pod „opieką” ZOZ-u Nr 2 w Rzeszowie z terenu Powiatu Rzeszowskiego  zajęć, profilaktycznych dla uczennic szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych. Zajęcia te dotyczą profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi.

Celem nawiązanej współpracy pomiędzy nami a WOK-iem jest edukacja młodzieży szkolnej
w celu zmniejszenia ryzyka późnego wykrycia raka szyjki macicy i raka piersi, jak również dotarcie z tą informacją do ich rodziców, zwłaszcza matek.

Obecnie jesteśmy już po kilku prelekcjach, które odbyły się:

 • w Gimnazjum im. ks. ppłk Stanisława Żytkiewicza w Boguchwale
 • w Zespole Szkół w Trzcianie
 • w Zespole Szkół Techniczno – Weterynaryjnych w Trzcianie
 • w Zespole Szkół w Tyczynie
 • w Liceum Ogólnokształcącym w Sokołowie Młp.
 • w Publicznym Gimnazjum im. bł. ks. Józefa Kowalskiego w Siedliskach

Wykłady prowadzą lekarze na co dzień pracujący w Podkarpackim Centrum Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Fryderyka Chopina
w Rzeszowie. Jest to prelekcja dotycząca profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi wzbogacona o warsztaty samobadania piersi na fantomie piersiowym, na którym uczestniczki szkoleń mogą same wybadać  zmiany w strukturze piersi. Każde spotkanie zakończone jest merytoryczną dyskusją; istnieje możliwość zadawania indywidualnie pytań prowadzącemu szkolenie.

WOK gwarantuje całkowite pokrycie kosztów za wykład dla lekarza, a także wraz
z ZOZ Nr 2 w Rzeszowie udostępnia materiały edukacyjno-informacyjne w postaci ulotek, plakatów oraz drobnych gadżetów programowych.

 

 • Edukacja dzieci i młodzieży oraz nauczycieli w szkołach podstawowych, gimnazjach i ponadgimnazjalnych z zakresu „Europejskiego kodeksu walki z rakiem”

Od października  2014 r. ZOZ Nr 2 w Rzeszowie we współpracy z Podkarpackim Centrum Onkologicznym wprowadza w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych szkolenia z zakresu „Europejskiego kodeksu walki z rakiem” dla uczniów i nauczycieli.